Loading

EN

Czech VR Fest is a two-day conference that hosts international leaders in virtual and augmented reality. During the following years, the festival has naturally transformed into a platform where professionals share their experience. There manufacturers, developers and scientists present new technologies, researches and sign contracts. Experts from NASA, Unity Technologies, Amazon, Microsoft and VRScout, for example, as well as a number of investors (not only from the Czech Republic, but also from Japan, Australia and neighbouring countries) have already visited the conference.

The concept of the visual style is the viewer himself as an avatar sharing the virtual environment with the speakers themselves. The result is both funny gags of individual avatars, paradoxical situations bending reality, and 360° videos.

CZ

Czech VR Fest je dvoudenní konference, která hostí mezinárodní špičky virtuální a rozšířené reality. Festival se během následujících ročníků přirozeně transformoval v platformu, kde sdílí své zkušenosti odborná veřejnost. Výrobci, vývojáři a vědci zde představují nové technologie a výzkumy a uzavírají kontrakty. Na konferenci zavítali například experti z NASA, Unity Technologies, Amazonu, Microsoftu či VRScoutu a také řada investorů (nejenom z ČR i okolních zemí, ale i z Japonska a Austrálie).

Konceptem vizuálního stylu je samotný divák coby avatar sdílící virtuální prostředí se samotnými speakery. Výstupem jsou jak vtipné gagy jednotlivých avatarů, tak paradoxní situace pozměňijící realitu, či 360° videa.

2018

Work/Práce:
Visual identity/Vizuální identita

Client/Klient:
Czech VR Agency s.r.o.

Design:
Daniel Šmíra, Lucie Jančová

2018.czechvrfest.com