Loading

EN

A two-year long collaboration with a local gallery slightly hidden on the borders of Žižkov and Vinohrady (Prague’s districts) has been defined by a curatorial concept of Petr Vaňous. Under his lead, the Gallery Atrium na Žižkove has been focused on presenting contemporary painting, sculpture or installation practices of artists like Kryštof Brůha, Dalibor David, Kryštof Kaplan or Kristýna Šormová.

We have been designing exhibition posters and other printed matter with a simple aim of translating exhibited art pieces onto a 2D paper plane, and to develop a design structure based on their nature, appearance or articulated themes. The visuality of the exhibition cycle is linked by a color gradient, which has already been a part of the visual identity of the institution.

CZ

2-letá spolupráce s lokální galerií na hranici pražského Žižkova a Vinohrad, v místě Atria na Žižkově, byla definována měsíčním kurátorským vedením Petra Vaňouse. Kurátorský program a výběr vystavujících, kde figurovali například Kryštof Brůha, Dalibor David, Kryštof Kaplan nebo Kristýna Šormová byl zaměřen na současnou malbu, plastiku nebo interaktivní instalace a projekty.

2018–2020

Work/Práce
Exhibition design, Printed matter

Client/Klient:
Atrium na Žižkově

Design & Art Direction:
Jiří Mocek, Cindy Kutíková