Loading

EN

An opportunity to create a graphic visual identity for one of our most favourite fashion designers was an especially joyful one. Her Merino Recycle collection granted her a ‘Designer of the Year’ and ‘Fashion Designer of the Year’ awards from the Czech Grand Design jury in 2018, which only affirmed our admiration. At the same time, it was clear that it wouldn’t be easy to translate Tereza’s creativity, strong individuality and heterogeneity into graphic language without inhibiting or covering it with any corporate way of creating identity with strict rules. To maintain openness while contributing to the identity ourselves, we’ve made a choice to create a custom type, designed to serve all Tereza’s needs and reflect her playfulness.

Second important element of her visual identity are photographs made by Vojtěch Veškrna, who had captured all her designs and anchored the whole project. For certain minor applications we have created open templates, which Tereza can edit and utilize herself. We have focused on web development, which is an important application and presentation of her style. The custom-designed type thus becomes an open toolkit, which responds to a specific period of her practice.


CZ

Z možnosti vytvořit identitu jedné z našich nejoblíbenějších módních návrhářů jsme měli velkou radost. Tereza potvrdila tuto pozici nejen pro nás, ale i pro porotu Czech Grand Design v roce 2018, kdy získala prestižní ocenění za Designéra roku a za Fashion designéra roku s kolekcí Merino Recycle. Zároveň bylo jasné, že to pro nás nebude tak jednoduché zadání, poněvadž kreativita a charakter Terezy práce je natolik osobitá a různorodá, že by byla škoda ji utahovat nebo překrývat jakoukoliv „korporátnější“ identitou s pevnými pravidly. Abychom udrželi tuto otevřenost a zároveň měli na identitě i svůj podíl, padla volba na tvorbu custom písma, které jsme vytvořili na míru jejím účelům a které by mělo svým typografickým charakterem odrážet hravost a kreativitu její tvorby.

Druhým základním prvkem vizuální identity jsou fotografie od Vojtěcha Veškrny, který všechny výstupy zachycuje a skvěle celý projekt vizuálně ukotvuje. Na určité drobné realizace jsme vytvořili otevřené mustry, které si Tereza zpracovává vytvořenou typografií sama a zaměřili jsme se dále na tvorbu webu, který je důležitou aplikací a prezentací celého vizuálního stylu. Písmo tak zůstává otevřeným nástrojem, který reaguje na konkrétní období tvorby.

2020

Work/Práce:
Visual identity, Type design, Web design

Client/Klient:
Tereza Rosalie Kladosova

Design & Art Direction:
Jiří Mocek, Cindy Kutíková

www.terezarosaliekladosova.com